Neustálé svalování viny na předchozí vedení města ukazuje na neschopnost současné radnice, která vládne již šestým rokem. Tak tomu bylo i na jednání městského zastupitelstva v případě opakovaných pokut městské firmě SATESO za problémy na skládce.
Toto téma dominovalo úvodní části únorového jednání zastupitelstva ve Šlapanicích. Opakované a stupňující se pokuty udělila Česká inspekce životního prostředí v posledních třech letech za nedostatečné řešení vysoké hladiny skládkové vody a její vypouštění do splaškové kanalizace. A situace není ani do budoucna uspokojivá.
Problém vzniká dešťovými srážkami do plochy skládky. Dno a stěny skládky jsou těsné a voda nemá ze skládky kam zasáknout. Skládka má tvar velikého "lavóru". Hladina těchto vod časem roste a s ní reagují uskladněné látky odpadu. Zjednodušeně se dá říci, že původně čistá dešťová voda je obohacována zejm. chloridy a voda je slaná „jako v Mrtvém moři“. Řešení problému a návrat do zákonného stavu není jednoduchý. Musí se navrhnout a vyzkoušet, které opatření bude dostatečně účinné. Tuto situaci řešila s odbornými firmami i minulá vedení města a SATESA. Zprvu dostala doporučení: „Skrápějte povrch skládky skládkovou vodou. Jednak omezíte prašnost a hlavně část vody se bude vypařovat a chloridové soli a další látky zůstanou ve skládce.“ Idea pěkná, jenže praxe ukázala, že nedostatečná. Další vedení a odborná firma přišla s myšlenkou čistírny vody (ČOV), ve které by se skládková voda upravila (zbavila solí a dalších látek) tak, aby mohla být podle kanalizačního řádu vypouštěna do splaškové kanalizace. Ale než ČOV postavili, ukázalo se, že se složení skládkové vody zhoršilo a ČOV nedokáže vyčistit plánovaný objem v plánovaném čase. Tak přišla na řadu Intenzifikace ČOV, tedy výkonnější čištění. V tu dobu, v roce 2014, převzala vedení města koalice Čistých Šlapanic a Nezávislých. Další informace již vedení města nesdělilo a co se dělo na skládce nevíme.
Až 2.1.2020 zveřejnila Česká televize na ČT24 informaci o opakovaných pokutách. 12.2.2020 na jednání zastupitelstva vysvětloval místostarosta Michal Klaška co se dělo od roku 2014 dodnes. Na skládce se už neukládá a provádí se uzavírání skládky. ČOV dokáže čistit jen malé množství vody (600 m3 za rok), další množství vody odčerpali a odvezli k likvidaci cisternová auta, a co dál se neví. Ač nechtěl zabřednout do minulosti, o to raději to za něj udělali kolegové z Čistých Šlapanic. Namísto toho, aby se opřeli o zkušenosti minulých garnitur a konstruktivně hledali řešení problému, začali křičet: "To my ne, to předchůdci!" Jenže v situaci, kdy jsou Čisté Šlapanice už šestý rok ve vedení a pokuty byly uděleny v posledních třech letech, se tomuto křiku jen obtížně věří. Navíc se křik opakuje v problémových situacích často a kromě rozvíření vlny emocí sám o sobě řešení nepřináší. Naopak - je populistický a často manipulační, protože s fakty nakládá po svém.
Překvapuje mě, že strana, která svou identitu staví na ekologii, hrubě podcenila problém, který má tak zásadní dopad na krajinu a životní prostředí ve Šlapanicích. Tři po sobě jdoucí, zatajené a stupňující se pokuty od České inspekce životního prostředí to dokazují a jsou alarmující. Situaci je opravdu nutné řešit. A nevyřeší se ani křikem ani zlehčováním problému, ale konstruktivním a férovým hledáním věcného řešení.